משרד השיכון יסייע במימון פרוייקטים בהתאם לתמ"א 38 בשכונות שיקום

משרד הבינוי והשיכון פרסם את הקריטריונים לקבלת מענקים ממשלתיים לפרויקטים של חיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38 בשכונות שיקום ברחבי הארץ. הציפייה היא כי התמיכה הציבורית תביא לתוספת של אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ ולהרחבתן וחיזוקן של אלפי דירות נוספות.

ב-15.5.14 פרסם משרד הבינוי והשיכון קול קורא לועדי בתים, יזמים, קבלנים, רשויות מקומיות ועוד, לקבלת סיוע במימון לצורך ביצוע עבודות לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה במסגרת תמ"א 38.

בכל הפרויקטים בהם תומך משרד הבינוי והשיכון בשיפוץ בתים בתחומי שכונות שיקום פיזי, תחול חובה לחזק את המבנה מפני רעידות אדמה. משרד השיכון יסיע לדיירים במימון לצורך ביצוע עבודות החיזוק בהתאם לתמ"א. התמיכה הממשלתית עתידה להנתן ללמעלה מ-100 שכונות בעשרות ערים ברחבי הארץ.
בחמשת הישובים הנמצאים באזור בעל הסיכון הססמי הגבוה ביותר (אזור א'), חיזוק המבנים ייעשה באמצעות המדינה עצמה: בקרית שמונה ובחלקים מהערים טבריה, בית שאן, צפת ואילת.

המשרד עתיד להקציב כ-90 מיליון שקל לשנה לסבסוד פרויקטים של תמ"א 38 בפריפריה ובשכונות בהן אין היתכנות כלכלית לביצוע פרויקט החיזוק. סכומי המענקים אשר יינתנו לדירות בשכונות השיקום ינוע בין 20,000-70,000 ₪ לדירה, וזאת, בהתאם לאזור הסיכון הססמי בו נמצאת הדירה ומחיר דירה ממוצע בשכונה. בנוסף, יקבלו הדיירים סיוע בתשלום שכר טרחת עורך דין אשר ייצג את בעלי הדירות בבניין בגובה של עד 5,000 ₪ לכל דירה.

המעורבות החדשה של משרד השיכון בתחום חיזוק המבנים ותוספות בניה בהתאם לתמ"א מיישמת למעשה את החלטת הממשלה מיום 14.7.13 (החלטה מס' 551) לקידום פעילות הממשלה והמגזר הפרטי לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

הרקע להחלטת הממשלה היא המסקנה כי תמ"א 38 אינה ישימה בפריפריה. התמריצים הכלכליים אשר ניתנו בתמ"א 38, אשר נבחרה כאמצעי להתמודדות עם הסיכון הגבוה העומד בפני מבנים ישנים בעת רעידת אדמה, נמצאו כלא אפקטיביים לחיזוקם של מבנים בישובים המצויים באזורי הסיכון הגבוה ביותר לרעידות אדמה בארץ, הם ישובי הפריפריה בצפון הארץ ובדרומה, ואף בשכונות חלשות מבחינה סוציו-כלכלית, מקומות בהם ערכי הקרקע נמוכים יחסית. ערכי הקרקע באותם אזורים היו נמוכים מכדי להיות אטרקטיביים ליזמים לבצע את חיזוק הבניינים.

חלק הארי של הבקשות להיתר לפי התמ"א הוא במחוזות תל אביב, חיפה ומרכז, אזורים בעלי ערכי קרקע גבוהים. באזורים בהם ערכי הקרקע נמוכים יחסית, הכלים שמציעה התמ"א לעידוד ביצוע חיזוק המבנים, מתן תוספת זכויות בניה בתנאי לחיזוק מבנה קיים או להריסת מבנה ובנייתו מחדש, אינם אפקטיביים. על אף הגידול המשמעותי של בקשות להיתרי בניה לפי התמ"א בשנת 2013 (הוגשו 1,059 בקשות להיתרים לפי התמ"א), רק כ-5% מהבקשות (49 בקשות) הוגשו במחוזות צפון ודרום (דו"ח יישום תמ"א 38 לשנת 2013, משרד הפנים).

התקווה כי כניסתו של משרד הבינוי והשיכון כשחקן משמעותי בתחום תביא לתנופה בהיקף הפרוייקטים המבוצעים בהתאם לתמא, לפריסה ארצית ולמימוש התמ"א באזורים בהם טרם בוצעו פרוייקטים מכוחה, יחדשו פניהן של שכונות רבות ויביאו לתוספת של אלפי יחידות דיור חדשות.קול קורא – משרד השיכון מסייע לפרויקטים של תמ"א 38
http://www.moch.gov.il/shikum_vehitchadshut/shikum_shechunot/Pages/kol_kore.aspx